taras z ciemną, drewnianą podłogą

Taras to kluczowe miejsce zarówno dla domu, jak i ogrodu, stanowi w końcu łącznik pomiędzy tymi dwoma światami. Może posłużyć nam za miejsce wypoczynku, dodatkową powierzchnię do uprawy ziół i kwiatów lub stać się estetycznym składzikiem na narzędzia ogrodowe. Niezależnie od jego przeznaczenia nawierzchnia, jaką będzie pokryty, musi być dostosowana zarówno do warunków klimatycznych jak i naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Przy wyborze odpowiedniego materiału na podłogę do naszego tarasu powinniśmy uwzględnić jego położenie pod kątem nasłonecznienia (czy jest on skierowany na północ czy południe) oraz zadaszenie bądź jego brak pod kątem kontaktu z wodą.

Drewno

Drewno jako naturalny surowiec będzie stanowił doskonałe połączenie strefy domowej i zielonej przestrzeni ogrodu. Do wyboru mamy deski wykonane z gatunków egzotycznych (np. teak, ipe lub bangkirai), które ze względu na wysoką zawartość substancji oleistych są bardziej odporne na działanie wilgoci oraz rozwój szkodliwych grzybów i pleśni, a także europejskich i krajowych drzew (np. dąb, modrzew syberyjski lub sosna karelska), które wymagać będą od nas dodatkowej, cyklicznej impregnacji, najczęściej właśnie olejowania raz lub dwa razy w roku.

Ciekawym rozwiązaniem jest również termodrewno, powstałe w wyniku oddziaływania na drewno wysokiej temperatury, pod wpływem czego ciemnieje i zwiększa się jego wytrzymałość i odporność na pleśń, choć wpływa to negatywnie na sprężystość surowca – taki materiał jest bardziej kruchy i łamliwy.

Ciekawą propozycją są także podłogi krzywoliniowe, wycięte w taki sposób, który imituje kształt naturalnego drzewa. Taki element wystroju naszego tarasu spowoduje, że stanie się on bardziej swojski i przytulny.

Drewno jako surowiec dobrze nadaje się na nawierzchnię tarasu, ponieważ zachowuje odpowiednią temperaturę – nie będzie więc zimnie lub zbyt nagrzane, gdy będziemy chcieli przejść po nim boso, może jednak z czasem odbarwiać się pod wpływem zbyt intensywnego nasłonecznienia. Warto decydować się na zakup desek raczej o ryflowanej powierzchni niż gładkich, które pod wpływem wilgoci mogą stać się bardziej śliskie.

drewniana podłoga tarasowa

Deski kompozytowe

Kompozyty drewniane, powstałe na skutek połączenia naturalnych włókien drzewnych z tworzywem sztucznym (najczęściej PCV) stanowią ulepszoną wersję klasycznych drewnianych paneli. Z wyglądu oraz w dotyku przypominają drewno, jednak dzięki użyciu tworzyw sztucznych są one odporniejsze na warunki atmosferyczne (wolniej blakną, są odporniejsze na rozwój grzybów i pleśni) i uszkodzenia mechaniczne.

Kamień

Kamień jest ponadczasowych surowcem używanym w ogrodach, m.in. do wyłożenia nim ścieżek. Może jednak sprawdzić się jako podłoże na tarasie, choć ułożony w nasłonecznionym miejscu będzie się bardzo mocno nagrzewać. Najtrwalszym surowcem będzie granit, choć tak jak każdy kamień wymagać będzie od nas raz do roku konserwacji. Warto zadbać, aby jego powierzchnia była chropowata, ponieważ w kontakcie z wodą może stać się bardzo śliski. Jest to również jeden z najdroższych wariantów nawierzchni na nasz taras.

Betonowe drewno ogrodowe

Klasyczny beton może nas zaskoczyć szerokim wyborem kształtów i wzorów. Możemy utworzyć na tarasie kompozycję geometryczną lub użyć betonu, który po wylaniu będzie wyglądał… jak prawdziwe drewno. Beton jako surowiec nie blaknie pod wpływem nawet dużego nasłonecznienia, jest również odporny na rozwój pleśni i grzybów a także na uszkodzenia mechaniczne.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ