Zimą nie tylko nasze życie bywa utrudnione. Wszak musimy tylko zadbać o ogrzewanie naszych domów, cieplejsze ubrania, a czasem – poświęcić nieco więcej czasu na odśnieżanie chodnika lub samochodu. Znacznie trudniej mają nasi zwierzęcy przyjaciele – na przykład ptaki. Jak pomóc przetrwać im czas mrozów i śniegów? Warto ozdobić swój ogród, albo nawet balkon, karmnikiem, w którym czekać będą pyszne smakołyki.

Po pierwsze – nie szkodzić

Niestety, wciąż wiele osób sądzi, że wystarczy dokarmiać ptaki suchym pieczywem. Jak się okazuje, nie każdemu ptakowi pomożemy w ten sposób. Jeśli uważnie obserwujemy otoczenie naszego domu, z łatwością dostrzeżemy jakie gatunki mogą nas odwiedzić. Warto sprawdzić czego potrzebują konkretnie nasi zwierzęcy sąsiedzi.

W co wyposażyć karmnik?

Jeśli nie wiemy, kto może zostać naszym gościem, warto zacząć od różnego rodzaju ziaren. Następnie, obserwując przez okno ptaki, możemy lepiej zadbać o ich zimową dietę. Gdy zauważymy w naszym ogrodzie sikorę bogatkę lub sikorę modrą, które często odwiedzają ludzi w poszukiwaniu pożywienia, musimy wiedzieć, że najczęściej zadowolą się one ziarnami i nasionami. W mroźne dni, warto wzbogacić ich menu o słoninę, smalec lub nawet margarynę. Jeśli odwiedzi nas dzwoniec – zadbajmy o to, by w karmniku znalazły się ziarna słonecznika i dyni. Wtedy, ptak z pewnością poczuje się odpowiednio ugoszczony. Z kolei kosy stawiają na suszone owoce – np. jarzębiny, jałowca lub czarnego bzu. Grubodzioby zachwycone będą posiłkiem składającym się z pestek wiśni, słonecznika i dyni, a sójki – jeśli już raz postanowią nas odwiedzić, będą wracać tak długo, jak będziemy je częstować ich ulubionymi przysmakami: żołędziami i kukurydzą.

Jaki karmnik wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że karmnik powinien nie być zbyt „krzykliwy” – im lepiej wpasuje się w otoczenie, tym chętniej odwiedzą go ptaki. Wśród propozycji producentów znajdziemy najróżniejsze rodzaje karmników. Warto zwrócić uwagę na te od firmy Trixie.

Na przykład model wykonany z wytrzymałego, cedrowego drewna. Wśród jego zalet należy wymienić łatwość użytkowania (napełniania pokarmem, czyszczenia).

Karmnik dla ptaków i silos - z wytrzymałego drewna cedrowego, wyposażony w 4 drążki i 4 otwory, łatwy do napełnienia dzięki zdejmowanemu dachowi, do zawieszenia w ogrodzie czy na balkonie / Karmnik dla ptaków i silos w jednym od producenta Trixie to wspaniały dodatek do Twojego ogrodu czy balkonu, gdy chętnie obserwujesz wybryki naszych tajemniczych dzikich ptaków Dzięki formie silosu pożywienie pozostaje suche i czyste, i wykazuje wysoką odporność na niepogodę czy szkodliwe opady. Ponadto karmnik został wykonany z wytrzymałego i trwałego drewna cedrowego, tak by swoim mieszkańcom sprawiać przyjemność przez długi czas. Karmnik jest wyposażony w 4 drążki i 4 otwory. Przez dwie ściany z tworzywa sztucznego możesz łatwo sprawdzić poziom pokarmu, który równie łatwo dopełnisz w razie potrzeby dzięki wyjmowanemu dachowi. Także płyty z tworzywa sztucznego są wyjmowane, dlatego czyszczenie karmnika na pewno nie będzie problemem Z pomocą stabilnego zawieszenia na stalowej lince, które dla ochrony zostało zaizolowane także sztucznym tworzywem, możesz przymocować pewnie karmnik na drzewie w ogrodzie czy też n balkonie. Trixie karmnik dla ptaków w skrócie: wymiary: dł. x szer. x wys. 12 x 14 x 29 cm materiał: wytrzymałe i trwałe drewno cedrowe dzięki formie silosu - zawsze suche i czyste pożywienie 4 drążki i 4 otwory zdejmowany dach łatwe czyszczenie dzięki wyjmowanym ściankom z tworzywa sztucznego w komplecie stabilne zawieszenie na stalowej linie

Możemy też zdecydować się na model z drewna sosnowego, który budową nieco przypomina altankę. Karmniki znajdziecie pod tym linkiem: http://www.okazje.info.pl/sport-i-hobby/karmniki/.

Karmniki TRIXIE KARMNIK Natura 30 x 18 x 28 cm

Przyjemne z pożytecznym

Dzięki wyposażeniu własnego ogrodu lub balkonu w karmnik dla ptaków – zdecydowanie odczujemy satysfakcję płynącą z faktu pomocy bardziej bezbronnym. Dodatkowo, jeśli umocujemy nasz nabytek tak, by był dobrze widoczny z okien naszego domu – umożliwimy sobie obserwację różnych gatunków ptaków, co w zimowe dni może dostarczyć nam sporo rozrywki, bez wychodzenia z domu (i bez marznięcia!). 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ